Radlin otrzymał rekordowe dofinansowanie: 9 milionów na nowy park miejski!

Projekt „Parku Jordanowskiego" w mieście funkcjonuje już od kilku lat. Samorząd starał się o pozyskanie środków zewnętrznych na realizację tego przedsięwzięcia. Teraz, dzięki wsparciu z Programu Inwestycji Strategicznych, „central park w Radlinie" ma szansę być zrealizowany szybciej.

Projekt „Dobry klimat dla Radlina - kompleksowa rewitalizacja przestrzeni miejskich" zakładał stworzenie nowego parku, rewitalizację pl. Radlińskich Olimpijczyków, stworzenie ścieżki rowerowej i wiele innych ekologicznych tematów w mieście. Dofinansowanie z rządowych środków dotyczy pierwszego etapu, czyli stworzenia Parku Jordanowskiego przy ul. Rydułtowskiej.

To znane miejsce w Radlinie – w przeszłości mieściło się tu boisko lekkoatletyczne z którego korzystali m.in. gimnastycy. Obok boiska mieści się zaś Pomnik Ofiar Szybu Reden – miejsce tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Park Jordanowski ma połączyć charakter tych miejsc – obszar zielonego wąwozu i dawnego boiska stanie się parkową przestrzenią rekreacyjną, zaś miejsce przy pomniku - strefą ciszy, refleksji i edukacji historycznej. Miasto chce wykorzystać potencjał tego miejsca i stworzyć miejsce do prowadzenia żywych lekcji historii.

W nowym Parku Jordanowskim zaplanowano wiele obszarów zróżnicowanej zieleni, roślinności miododajnej, stref szczególnie wrażliwych przyrodniczo, jak chociażby dziką łąkę, czy tzw. ogrody deszczowe.

Pomysł na „central park" towarzyszy samorządowcom w Radlinie od dawna. Postulat ten pojawiał się w wielu dyskusjach z mieszkańcami. Wiele lat temu zgłosili go m.in. uczestnicy warsztatów, gdy tworzono Strategię Zrównoważonego Rozwoju Miasta Radlin. Teraz, po decyzji o przyznaniu tak dużych środków, park ma szansę urzeczywistnić się znacznie szybciej
.

 

Źródło: UM w Radlinie

fot. UM w Radlinie

 

 

 

Radlin otrzymał rekordowe dofinansowanie: 9 milionów na nowy park miejski!
27/10/21